Η πορεία της Εθνικής για το EURO 2016

Στον 6ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO 2016 θα αγωνιστεί η Εθνική Ανδρών, όπως προέκυψε από την κλήρωση που διενεργήθηκε στη Νίκαια της Γαλλίας. Αντίπαλοι της ομάδας μας η Ουγγαρία, η Ρουμανία, η Φινλανδία, η Βόρεια Ιρλανδία και τα Νησιά Φερόε.

Αναλυτικά οι όμιλοι της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016, η τελική φάση του οποίου θα διεξαχθεί στη Γαλλία, έχουν ως εξής:

Γκρουπ Α: Ολλανδία, Τσεχία, Τουρκία, Λεοτνία, Ισλανδία, Καζαχστάν.
Γκρουπ Β: Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βέλγιο, Ισραήλ, Ουαλία, Κύπρος, Ανδόρα.
Γκρουπ C: Ισπανία, Ουκρανία, Σλοβακία, Λευκορωσία, FYROM, Λουξεμβούργο.
Γκρουπ D: Γερμανία, ΕΙΡΕ, Πολωνία, Σκωτία, Γεωργία, Γιβραλτάρ.
Γκρουπ Ε: Αγγλία, Ελβετία, Σλοβενία, Εσθονία, Λιθουανία, Σαν Μαρίνο.
Γκρουπ F: Ελλάδα, Ουγγαρία, Ρουμανία, Φινλανδία, Βόρεια Ιρλανδία, Νησιά Φερόε.
Γκρουπ G: Ρωσία, Σουηδία, Αυστρία, Μαυροβούνιο, Μολδαβία, Λιχτενστάιν.
Γκρουπ Η: Ιταλία, Κροατία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Αζερμπαϊτζάν, Μάλτα.
Γκρουπ Ι: Πορτογαλία, Δανία, Σερβία, Αρμενία, Αλβανία, Γαλλία.

Στην τελική φάση προκρίνονται απευθείας οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και η τρίτη καλύτερη ομάδα όλων των ομιλων ενώ οι άλλες τέσσερις θέσεις θα καλυφθούν από τις νικήτριες των μπαράζ μεταξύ των υπολοίπων ομάδων που θα καταταγούν τρίτες στους ομίλους τους.

Σημειώνεται ότι τα αποτελέσματα της Γαλλίας, που είναι η διοργανώτρια, δεν θα προσμετρηθούν στην τελική βαθμολογία του Γκρουπ Ι.

Οι αγώνες θα διεξάγονται βάσει του νέου συστήματος της UEFA από Πέμπτη έως και Τρίτη, όποτε καθοριστούν οι ημερομηνίες. Σε περίπτωση κατά την οποία μια έχει δύο παχνίδια στις προκαθορισμένες ημερομηνίες, τότε αυτοί θα διεξάγονται ή Πέμπτη-Κυριακή, ή Παρασκευή-Δευτέρα, ή Σάββατο-Τρίτη.

Με τη Ρουμανία στις 7 Σεπτεμβρίου εντός έδρας θα αγωνιστεί η Εθνική Ανδρών στην πρεμιέρα της στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του 6ου ομίλου (οι ώρες που αναφέρονται είναι Ελλάδας) έχει ως εξής:

7/9/2014, 21.45: Ελλάδα-Ρουμανία
7/9/2014, 19.00: Ουγγαρία-Βόρεια Ιρλανδία
7/9/2014,  21.45: Νησιά Φερόε-Φινλανδία
11/10/2014, 21:45: Φινλανδία-Ελλάδα
11/10/2014, 19.00: Ρουμανία-Ουγγαρία
11/10/2014, 21.45: Βόρεια Ιρλανδία-Νησιά Φερόε
14/10/2014, 21:45: Ελλάδα-Βόρεια Ιρλανδία
14/10/2014, 21.45: Νησιά Φερόε-Ουγγαρία
14/10/2014, 21.45: Φινλανδία-Ρουμανία
14/11/2014, 21.45:  Ελλάδα-Νησιά Φερόε
14/11/2014, 21.45: Ουγγαρία-Φινλανδία
14/11/2014, 21.45: Ρουμανία-Βόρεια Ιρλανδία
29/3/2015, 21.45: Ουγγαρία- Ελλάδα
29/3/2015, 19.00: Βόρεια Ιρλανδία-Φινλανδία
29/3/2015, 19.00: Ρουμανία-Νησιά Φερόε
13/6/2015, 21.45:  Νησιά Φερόε-Ελλάδα
13/6/2015,19.00: Φινλανδία-Ουγγαρία
13/6/2015, 21.45: Βόρεια Ιρλανδία-Ρουμανία
4/9/2015, 21.45: Ελλάδα-Φινλανδία
4/9/2015, 21.45: Νησιά Φερόε-Βόρεια Ιρλανδία
4/9/2015, 21.45: Ουγγαρία-Ρουμανία
7/9/2015, 21.45: Ρουμανία-Ελλάδα
7/9/2015, 21.45: Φινλανδία-Νησιά Φερόε
7/9/2015, 21.45: Βόρεια Ιρλανδία-Ουγγαρία
8/10/2015, 21.45: Βόρεια Ιρλανδία-Ελλάδα
8/10/2015, 21.45: Ουγγαρία - Νησιά Φερόε
8/10/2015, 21.45: Ρουμανία-Φινλανδία
11/10/2015, 19.00: Ελλάδα-Ουγγαρία
11/10/2015, 19.00: Νησιά Φερόε-Ρουμανία
11/10/2015, 19.00: Φινλανδία-Βόρεια Ιρλανδία